دوره 4، شماره 3 - ( 1402 )                   جلد 4 شماره 3 صفحات 32-16 | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


Download citation:
BibTeX | RIS | EndNote | Medlars | ProCite | Reference Manager | RefWorks
Send citation to:

jalalian S, Shahabian P, Lak A, Modiri A. Environmental preferences of female students from the space of university campuses based on qualitative study. Urban Design Discourse
a Review of Contemporary Litreatures and Theories 2023; 4 (3) :16-32
URL: http://udd.modares.ac.ir/article-40-67569-fa.html
جلالیان سحر، شهابیان پویان، لک آزاده، مدیری آتوسا. ترجیحات محیطی دختران دانشجو از فضای پردیس های دانشگاهی بر اساس مطالعه کیفی. گفتمان طراحی شهری
مروری بر ادبیات و نظریه های معاصر. 1402; 4 (3) :16-32

URL: http://udd.modares.ac.ir/article-40-67569-fa.html


1- دانشجوی دکتری شهرسازی دانشگاه آزاد اسلامی واحد تهران مرکزی
2- دانشیار و هیئت علمی دانشگاه آزاد اسلامی واحد تهران مرکزی ، shahabian@iauctb.ac.ir
3- دانشیار و هیئت علمی دانشگاه شهید بهشتی
4- استادیار و هیئت علمی دانشگاه آزاد اسلامی واحد تهران مرکزی
چکیده:   (568 مشاهده)
اهداف: هدف اصلی پژوهش پیش رو، تبیین اصول و کیفیت های فضایی پردیس های دانشگاهی بر اساس ترجیحات محیطی دختران دانشجو می باشد.
روش ها: ماهیت پژوهش از نوع کیفی اکتشافی می باشد که با تکیه بر روش شناسی تحلیل محتوا و مصاحبه های نیمه ساختار یافته عمیق با جمعا ۴۰ نفر از دانشجویان دختر دانشکده های ادبیات و علوم انسانی و علوم پایه در دو دانشگاه تهران و شهید بهشتی انجام شده است. مصاحبه ها و دستیابی به داده های مناسب تا مرحله اشباع نظری ادامه یافته است.
یافته ها: با توجه به روایت دختران دانشجو، هشت معیار جایگاه شهری، طرح چیدمان پردیس دانشگاهی، طرح معماری دانشکده، مهرانگیزی، برند دانشگاه، توجه به شانیت و حقوق دختران دانشجو، جذابیت فعالیت ها و رویدادهای دانشگاهی و اهمیت پاتوق گرایی در دانشگاه از کیفیت های محیطی موثر در ارتقاء حضور دختران دانشجو در پردیس های دانشگاهی می باشد.
نتیجه گیری: بر اساس ترجیحات محیطی زنان، علاوه بر عوامل کالبدی، عوامل غیر کالبدی نیز در حضورپذیری دختران در پردیس های دانشگاهی موثر می باشد. علاوه بر آن ممکن است فضا واجد کیفیت کالبدی مناسب باشد اما به گونه ای جنسیتی شده که حس انقیاد و تحت کنترل بودن به زنان می دهد. بدین منظور، کیفیت های کالبدی پردیس های دانشگاهی جهت ارتقاء حضور زنان لازم و نه کافی می باشد.
 
متن کامل [PDF 1867 kb]   (234 دریافت)    
نوع مقاله: پژوهشی اصیل | موضوع مقاله: کیفیت فضاهای عمومی شهری
دریافت: 1401/11/27 | پذیرش: 1401/12/14 | انتشار: 1402/9/10

ارسال نظر درباره این مقاله : نام کاربری یا پست الکترونیک شما:
CAPTCHA

ارسال پیام به نویسنده مسئول


بازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.